Jako pozorovat kometu C/2023 A3

Nejzajímavějším objektem na říjnové obloze byla bezesporu kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Již brzy po objevu počátkem roku 2023 bylo jasné, že tato vlasatice by se mohla zařadit do rodiny “velkých komet” pohodlně viditelných pouhým okem. Po průchodu kolem Slunce se kometa vynořila na večerní obloze. Bohužel počasí v ČR nebylo ideální, přesto se kometu podařilo jednomu ze členů Klubu astronomů Liberecka zachytit fotograficky již 11. 10. krátce po západu Slunce. Nejhezčí pohled na kometu se nám naskytl asi 15. 10. večer, kdy délka ohonu dosahovala několik desítek úhlových stupňů a kometa byla pohodlně viditelná pouhým okem nad západem. Na turnovské hvězdárně jsme pro zájemce z řad veřejnosti uspořádali tři pozorovací večery.

Snímek komety pořízený při veřejném pozorování 16. 10. z terasy hvězdárny odpovídá zhruba pohledu pouhým okem. Foto: Aleš Bartoš

Snímek hlavy komety velkým dalekohledem (RC 16″) z turnovské hvězdárny dne 24. 10. Foto: Aleš Majer

Naše další zážitky a zdařilé snímky můžete zhlédnout na webu Klubu astronomů Liberecka ZDE a popis výletu za kometou nad inverzi na hřebeny Krkonoš ZDE.

Období viditelnost komety pouhým okem skončilo, ale triedry a malými dalekohledy bude kometa pohodlně viditelná i na listopadové obloze – pro zájemce přinášíme vyhledávací mapku.

Fotogalerii snímků komety z celého světa si můžete prohlédnout ZDE

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *